11 Haziran 2016 Cumartesi

arizona dream iyi filmdir


Yazacak öyle şey var ki ama şimdilik internetin bu sanal çöplükte bana verdiği bilmem kaç kilobaytlık işgal hakkımı amiyane tabirle sizlere giydirerek harcayacağım gene ve bu son olacak.
Facebook ve twitter kanımca sosyal medyanın en işlevsel kullanıldığı ağlar,siz bakmayın ülkemizdeki kullanılış şekline. “Ağ Toplumu” denilen kavramın mucidi Manuel Castells bizlere sanal cemaatler kavramını da hediye etmişti vakti zamanında. Taze bir sosyolog olarak diyebilirim ki bu sanal cemaatleşme en çok blogger da vücut buluyor. Bir blog kardeşliği var ve acayip derecede irite oluyorum bundan ve her nasılsa sağlam bir eleminasyon yapmama rağmen takipçisi olduğum ve takipçilerim olan bir çok blog yazarı bu furyanın içinde. Arap baharında ve gezi parkı gibi toplumsal eylemlerde sosyal medyanın nasıl aktif bir şekilde kullanılabildiğini gördük. Yerkürenin sahipleri için yeni bir tecrübeydi bu ve ne yapacaklarını bilemediler. Biz sosyologlar içinde çözümlemesi zor bir süreçti. Günümüz dünyasında herkes bir yazar, herkesin kendi medyası var. Muazzam bir nimet bu ama söz konusu bloglar ise suya sabuna dokunmaya imtina etmek bir yana en pasifize “cemaat” sanki herkes birbirine üç çayına gidiyor. Yapılan yemekler gidilen yerler ama mutlaka arasına birkaç çay kaşığı edebiyat sıkıştıralacak. Bir mertebe atlayanlar bunu bir kitap yazarak taçlandırıyorlar. Herkeste bir sevinç çoşku, biliyorlar azmederlerse sıra onlara da gelecek bir gün. Reelde yapılan çay sohbetlerinde kimileri okuma günleri yapar,çoğunluk batı Avrupa ve Amerikan banliyölerinde kadınların gerçekleştirdiği bir aktivasyondur bu. İyidir de mesela Gorki hatim edilir,üzerine fikir teatileri falan yapılır. Burada ise… burayı boşverin gene susma hakkımı kullanıyorum,arif olan anlasın.
Asgari ücretle geçinen bir insanım çoğunuz gibi. Elimden geldiğince bir çok temel ihtiyaçtan vazgeçerek kazandığım ücreti tiyatro sinema kitaba falan harcıyorum. Ve en titizlendiğim konu oluyor tabii. Mesela bir filme gideceksem sağlam bir etüt yapıyorum, referans kaynaklarını sonuna dek takip ediyorum. Ve maksimum fayda sağlayacağım ( faydadan kasıt kültürel haçlığımı en iyi besleyecek) filme bilet alıyorum. Kitaba gelince matbaanın icadından beri yazılagelen öyle çok devasa eserler ve yazarlar varken kimse benden bir bloggerın veya yeni bir yazarın kitabını alıp okumamı beklemesin, bu tamamen benim tasarrufum elbette. Doğrusu şu demek için yazmıyorum. İsteyen yazsın piyasa sürsün banane ama sanki nasıl anlatsam bütün bunlar bana bir evcilik oyunu gibi geliyor. Tamam bu kadarı kafi diyor ve yeni paragrafa geçiyorum
Dün akşam Burada Laf Çok isimli programda üstat Cem Özer vardı. Yaşı yetenler nasıl bir talkşovcu olduğunu zaten biliyordur. Programını sonlandırırken ben sizin yerinizde olsam yalnızca bu programı seyrederdim derdi. Yazımı sonlandırırken ben sizin yerinizde olsam:
isimli blogları okurdum.

 Yalnızca Ulusal Kanal’ı izlerdim.

Yalnızca Soner Yalçın, Yılmaz Özdil ve Sebahattin Önkibar’ı okurdum.

Yalnızca çeşitli sosyal ağlardan Banu Avar’ı ve Nihat Genç’i takip ederdim.


Ve yalnızca başucu kitabımın Nutuk olurdu.

3 yorum:

  1. adını verdiğin bloglara bakayım bir ara...

    YanıtlaSil
  2. Oku ve sıralama tesadüfi değil. Diğer önerilerim kaale alınmadı demek :(

    YanıtlaSil
  3. elbette ki önerilerini kaale alıyorum. sadece söylediklerini düşünmem, kabul ya da itiraz neticesinde ona uygun adımlar atmam gerekiyor. Tamam lütfen sen bir an önce iyileş, iyiyim de, bunları konuşuruz elbette...

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...