22 Haziran 2016 Çarşamba

Ben seccade olayım Yaşar hoca sırtımda namaz kılsın


Hulki Cevizoğlu: Evet şimdi Maun suresinin mealine gelelim. “Gördün mü o dini yalan sayanlar. İşte o dul ve yetimi itip kakan. Yoksulu doyurmaya özendirmez o. Lanet olsun o namazlarda dua edenlere ki namazlarında dualarında riyaya saparlar. Gösteriş içindedirler. Ve onlar kul hakkının yerine ulaşmasına zekata iyiliğe engel olurlar...”
Yaşar Nuri Öztürk: Birinci ayette sorduğu sorunun cevabını 7 ayette veriyor. Burada “din günü” diye koyuyor. Allah “din günü” diyecekse derdi. Dinini inkar edenlere mal edecek, geçecek. Manası; kılanlardan bahsediyor sure, nasıl dini inkar edenlere diyecek? Kuran iki türlü dinsizlik ve imansızlık söylüyor. Biri açıkça deklare edilmiş imansızlık. Bir de Maun suresinin deşifre ettiği gibi... Ben inanıyorum diyor o da yetmiyor muntazam namaz kılıyor. Kuran emrettiği namazı kılmayanları lanetlemek değil ,hiçbir yerde tehdit bile etmiyor. Ancak o namazı çıkar ve riya ile kullananları açıkça lanetliyor. “Feveylül lil musallin” ayetini ben mi soktum Kuran’a? “Yok o orda duracak, ama sen onu göremezden geleceksin!..” Yok öyle yağma. O zaman ona mümin demezler... “Tamam da hepsini söylemen şart mı?” diyorlar bana.
ATATÜRK’E SANSÜR MÜ
UYGULAYACAĞIZ?
Hulki Cevizoğlu: Benim daha önce yayınlanan Atatürk’ün sözünü kullandığım bir kitabım var. “Bırakmayı Düşündüm” diye. “Gizli Sözler” adıyla bu aybaşında yeni baskı ile çıkıyor piyasaya. Bu kitabı yazarken, “Tamam ama hepsini yazmanın zamanı mı” diyorlar. Ben de diyorum ki Atatürk’e sansür mü uygulayacağız. Herhangi bir gerçeği dinde olsun, siyasette olsun saklamak ihanet derecesinde kötü bir şey.
Yaşar Nuri Öztürk: Atatürk’le ilgili köşemde yazıyorum... Mustafa Kemal, aynı zamanda teolojik bir fenomendir. İlahiyat bahisleri içinde tartışılmalı bunlar. Bütün hayatı boyunca her konuşmasında din geçiyor. Atatürk din meselesinde asla kaçak güreşmedi, asla kıvırmadı... Fırsat bu fırsat Türkiye Atatürk’e sövmenin anavatanı oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...