20 Kasım 2017 Pazartesi

Yavuz Turgul ile yeniden...ANLAR 

Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya, 
İkincisinde, daha çok hata yapardım. 
Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım. 
Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar, 
Çok az şeyi 
Ciddiyetle yapardım. 
Temizlik sorun bile olmazdı asla. 
Daha çok riske girerdim. 
Seyahat ederdim daha fazla. 
Daha çok güneş doğuşu izler, 
Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim. 
Görmediğim bir çok yere giderdim. 
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye. 
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine. 
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben. 
Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu. 
Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten. 
Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın. 
Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan, 
Gitmeyen insanlardandım ben. 
Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım. 
Eğer yeniden başlayabilseydim, 
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım. 
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla. 
Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır, 
Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer. 
Ama işte 85'indeyim ve biliyorum... 
ÖLÜYORUM... 

Merhaba, uzun zamandır ihmal ettiğim bloğuma bir çoğunuzun bildiği Borges'in bu şiiriyle başlamak istedim.Bence en iyisi,hep buradaymışcasına yazıya bodoslama dalmak.İşte nihayet uzun zamandır beklenen Yavuz Turgul ve Şener Şen buluşması gerçekleşti ve bende hemen filme koştum tabii. Şimdi usta yönetmen gene öyle bir film yapmıştır ki her zaman olduğu gibi Türk sinemasına çıta atlatmıştır diye düşünüyor ya da böyle bir beklenti içindeyseniz hiç gitmeyin derim.Lakin sinema okuyorsanız veya oyuncu olmak gibi bir hayaliniz varsa koşa koşa gişenin yolunu tutun, zira neredeyse tüm oyuncuların performansı bir öğreti niteleğinde. Özellikle Şener abi solo çekmiş sanki. Film de aslında konusu itibariyle aslında hepimizin bildiği ama yaşamın hengamesi içinde unuttuğumuz bir çok şeyi anımsatması açısından güzel,yerinde bir seyirlik.Total olarak bir not vermem gerekirse ki kıt notlu biriyimdir 7.5'i hak ediyor.

Gelelim günümüz sinemalarına,şu avm sinemalarına. Gitmeyin arkadaşlar buralara,sinema müstakil olarak içinde sadece sinema salonu olan yerlerde izlenir. Yahu bilete n'oldu,fiş nedir yahu? Bir de barkodu var iyi mi, turnike var üstelik ,barkodu okutuyor fuayeye giriyorsun. Antrakt sırasında sigara içmeye falan çıkacaksan o fişi kaybedersen yandın,ne mümkün tekrar girmek. Allah'tan bizim İstanbul'da hala var böyle bir kaç yer, bir dahakine trafiği göze alacağım ve mutlaka gerçek bir sinemada izleyeceğim. Neden Borges'in anlar isimli şiiri ile başladığıma gelirsek,aslında bir bakıma filmin özeti niteliğinde ve zaten bir edebiyat aşığı olan Rutkay Aziz'in canlandırdığı karakter sayesinde şiiri filmde dinliyoruz da. Arkadaşının aksine şu kapitalist dünyanın tekerine kapılmamış Rutkay'ın evinde kitaplar,fotoğraflar objeler olsun hiç biri alalade etrafa saçılmış değil.Dikkatli gözlerden kaçmayacaktır,yabancısı olanlar içinde yol gösterici olacaktır bir bakıma. İlk gençliğimde bir çok yazarı veya kitabı başka romanlarda adlarının geçmesi sayesinde keşfetmiştim. Seviyorum bu taktiği kullananları,evet bence bir taktik ve gerekli de. Filmde ki Şener Şen'in canlandırdığı karakter gibi travmatik bir olaydan sonra yüz seksen derece değişen bir kaç kişiye tanık oldum hayatımda. Aksi,nemrut,sinemaki insanların değişimlerine çok tanık oldum ve çevresindeki eş dost akrabalarının aksine gizli bir merhamet beslemekle birlikte geçmişlerini unutup sarıldım onlara. yaşamlarının son anlarında dahi olsa hatalarının farkına varmaları bence büyük bir erdem ve ben bile  affediyorsam bunu, bir tövbe olarak görüyorsam; hiç süphesiz merhameti bir kuluyla mukayese dahi edilemeyecek Tanrı kesinlikle affediyordur.

Bir kız arkadaşım ,aslında biz ona  ilk sevgilim diyelim, sanırım tam olarak yirmi yıl önce reenkarnasyon ile ilgili bir kitap vermişti bana. Kitabın önermesi şuydu: Kimimiz bir defa dönüyoruz hayata,kimimiz beş,kimimiz ikiyüz elli defa gibi. Sebebi şu, tümüyle dört dörtlük bir insana dönüşene dek reenkarne olup duruyormuşuz. gerçek veya yalan olsun, bunu öğrendiğimden beri biriyle tanıştıktan kısa bir süre sonra kafamda tahlil yapıyorum ve çok da eğlenceli. " hmm bu öküzün kesin ilk gelişi anasını satayım" ya da "belli, var bi elli kez gelmişliği ama hala tırt anacığım".
Neyse uzun zamandır ilk yazım,paslanmışım ister istemez. He bir yandan bakın üçe çeyrek var, uykumdan istirahatımdan ödün verip geçtim klavyenin başına. Aslında çok daha farklı şeylere değinecektim ama gözüm kesmedi vallahi. Artık bir daha ki sefere,iyi bir hafta diliyorum hepinize. Sevgiler...

10 yorum:

 1. Sinemaya en son geçen sene bir avm de bir arkadaşımın kendisini iyi
  hissetmesine yardımcı olmak için zorunlu şu popüler türk filmlerinden
  birini seyretmek için gittim. beklediğim gibiydi, bir çok türk
  filminde olduğu gibi eziyet olmuştu benim için. ee olsun arkadaş
  için çiğ tavuk yeniyor. artık hoşlanmıyorum sinemaya gitmeyi sevmiyorum
  zaten bizim buralara da güncel film dışında da birşey
  gelmeyince fazla birşey kaçırmıyorum. Şener Şen için benzer yorumu bir
  yerde daha okudum. internete düşsün seyrederiz bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Buket ve mazeretlerinde çok yerinde.Ama Türk sinemasına karşı tutumum artık eskisi gibi katı değil.Ender de olsa iyi işler çıkıyor. Senin internet sörfüyle izlediğin filmler zaten festival tadında bu konuda bize çok yardımcı oluyorsun.Sevgiler...

   Sil
 2. Bu şiiri aynama asıp her sabah okusam bile eminim gün içinde yine aptal saptal telaşların, sinirlenmelerin, üzüntülerin pençesine düşeceğim. İnsanoğlu bu kadar nankör işte

  Bu filmi ben de merak ediyorum. Pek olumlu yorumlar okumadım ama yine de büyük usta Şener Şen için izlenir. Bu arada hoşgeldin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok dene faydasını görürsün.Olumlama cümleleri var mesela denemelisin.İnanıp inanmaman önemli bile değil bilinçaltın bunu kabulleniyor.
   İzle tabii seveceksin eminim.Usta döktürmüş zaten.Bu arada hoşbulduk:)

   Sil
 3. Valla ben çok memnun oldum bu yazından :)
  Şiirle giriş, usta Borges' i anma, ardından sinema salonlarından bahsediş ve Şener Şen' in oyunculuğuna geliş.

  Sinema eleştirmenleri kötü de dese, mutlaka izleyeceğim bu filmi, çünkü dediğin gibi Yavuz ve Şener bileşimi var. Artı oyuncu kadrosu gayet iyi.

  Velhasıl bizim sinemamızdan yerlere taşan komedi filmlerinden gına geldi -hoş seyrettim mi birini yooooo-. Teşekkürler Balthus :)

  YanıtlaSil
 4. Çok naziksin Sezer ablacım:)
  Evet mutlaka izlemelisin bence.
  Komedi değil de bir kaç romantik komefi ve dram seyrettim ki bu yıl yerlu yapımı,inan aralarında çok ama çok iyi örnekler vardı.Keşke paylaşsaydım onları.Hatta dur bir ara kısacıkta olsa değineyim. İşte fiş değil de bilet olsa saklardım onları ben eskiden. Anımsadıklarımı söz paylaşıcam bir sonraki yazımda.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Senin film ve kitap eleştirilerin kıymetli.

  ben de birçok ismi, şeyi referanstan referansa atlayarak öğrenmiştim... hey gidi gençlik ne öğrenme oburuydum be:))

  Eşim beyefendi çok istedi bu filme gidelim diye ama olmadı; sonra fragmanlara bakıp dedim ki: bir önceki işlerden kendini çok aşmamış bir film gibi, üzülme internetten izleriz:)

  evet, hiç ara vermemiş gibi yaz, yoksa yazamıyorlar görüyorum.
  insanı yazmaya sevk edecek şeylerinin olması çok güzel ama. Olmadığında yazamamak üzüyor, yazmakla arasında esaslı bir bağ olanları.

  YanıtlaSil
 6. Eleştirilerimi dikkate alman sevindirici,teşeekür ederim :)
  Ama,öğrenme açlığımızı taze tutalım lütfen ;)
  Evet yazmayınca üzülenlerdenim tahmin ettiğin gibi.Yazacak çok şey var aslında ama biliyorsun işte...Sanırım en iyisi dış etkenleri,yaşadığım coğrafyayı unutup inadına yazmak.

  YanıtlaSil
 7. Evet. Bazen diyorum bu sıkıntılar varken ne yazabilirim ki... Canım istemiyor. Ama sonra inadına yazmak hatta her yer güllük gulistanlikmis gibi her güzel şeyden yazmak gerektiğini anlıyorum.

  YanıtlaSil
 8. Filme de gittik bu arada. Moralimiz bozuktu evde oturamayacak kadar. Film de gösterimdeydi... Eleştirilerine katıldım ben de. Biraz yüzeysel kalmış ama idare eder:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...